Rehtorit

Rehtori
Maarit Paldanius
maarit.paldanius@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
+358 (0)40 844 0296
Vararehtori
Tarja Holthoer
tarja.holthoer@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
+358 (0)40 940 1766
Apulaisrehtori
Risto Ikonen
risto.ikonen@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
+358 (0)45 773 24 037
 

 

Kansainvälisen liiketoiminnan tiimi:
Manna Parvinen (koordinaattori)
manna.parvinen@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
Marjaana Ajanto (koordinaattori)
marjaana.ajanto@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
Mari Hannola-Antikainen
mari.hannola-antikainen@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
Ryhmänohjaajat:
Mari Hannola-Antikainen
mari.hannola-antikainen@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
Jarkko Sievi
jarkko.sievi@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
Outi Hahkio
outi.hahkio@lauttasaarenyhteiskoulu.fi

 

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@lauttasaarenyhteiskoulu.fi. Opettajalle voi myös jättää soittopyynnön koulun toimistoon puh. 09 684 1270.

Opettajalista pdf-muodossa

Peruskoulu

Mico Sirén
Peruskoulun oppilaanohjaus
puh. 045 7732 4038
mico.siren@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
tavattavissa lukukauden aikana ma – pe klo 9 – 15
Ota yhteyttä jos kaipaat lisää tietoa jostain asiasta!

Ville-Pekka Eerola
Peruskoulun oppilaanohjaus ja
Lukion opinto-ohjaus
puh. 04577324551
ville-pekka.eerola@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
tavattavissa ma – pe klo 9-15

Lisätietoja oppilaanohjauksesta yläkoulun oppiaineet/valinnaisaineet -sivuilta.

 

Lukio

Laura Savolainen
Lukion opinto-ohjaus
puh. 04577310942
laura.savolainen@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
tavattavissa ma-pe klo 9-15

Ville-Pekka Eerola
Peruskoulun oppilaanohjaus ja
Lukion opinto-ohjaus
puh. 04577324551
ville-pekka.eerola@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
tavattavissa ma – pe klo 9-15

Lukion ykkösten vanhempainillan diaesitys

Koulukuraattori
Salla Arhinmäki-Ojanen on tavattavissa joka päivä.
Hänet tavoittaa numerosta 045 7732 4476.
Häneen voi ottaa yhteyttä myös Wilman kautta tai sähköpostitse
salla.arhinmaki-ojanen@lauttasaarenyhteiskoulu.fi

Erityisopetus
Johanna Pakkanen puh. 045 7730 3739
Hanna Kosonen puh. 045 7730 3738
Anri Wahlberg (lukio) puh. 040 940 1221
Kirsi Kaarto
Erityisopettajiin voi ottaa yhteyttä myös Wilman kautta tai sähköpostitse
etunimi.sukunimi@lauttasaarenyhteiskoulu.fi.

Terveydenhoito
Terveydenhoitaja Tuula Helander on tavattavissa koululla päivittäin. Hänet tavoittaa numerosta 050-3105604 Koululääkäri on tavattavissa sovittuina aikoina ja aikoja voi varata terveydenhoitajan kautta.

Psykologi
Tuija Pohjola on tavattavissa pääsääntöisesti maanantaista torstaihin. Psykologin tavoittaa numerosta 0406627257. Tapaamisesta voi sopia myös Wilman kautta tai sähköpostitse tuija.pohjola@hel.fi

 

Lykin vanhemmat eli tukitoimikunta

 

Jos olet kiinnostunut Lykin vanhempien toiminnasta, ota yhteyttä rehtoriin.

 

Ylläpitäjä on Lauttasaaren yhteiskoulun kannatusyhdistys ry. Jäseneksi ovat tervetulleita kaikki. Yhdistyksen kokouksessa vahvistettu jäsenmaksu v.2017 on 20 euroa/vuosijäsenmaksu ja 50 euroa/ainaisjäsenmaksu. Kun päätät liittyä yhdistyksen jäseneksi maksamalla joko lukuvuosi- tai ainaisjäsenmaksun, saat jäsenetuna joko kaksi ilmaista uimahallikäyntiä (vuosijäsenmaksu, arvo 12€) tai kymmenen kerran ilmaslipun uimahalliin (ainaisjäsenmaksu, arvo 54€).

Kun maksat jommankumman jäsenmaksun, tulosta kuitti ja sen jättämällä uimahallin kassalle, saat sieltä jäsenetusi. Jäsenmaksu maksetaan koulun tilille FI78 5541 2820 0257 66. Jäsenmaksut käytetään koulun viihtyvyyden parantamiseen ja ne siis hyödyttävät kaikkia oppilaita ja opiskelijoita. Tervetuloa mukaan toimintaan!

Hallituksen muodostaa 6-8 yhdistyksen jäsentä, jotka valitaan vuosikokouksessa. Puolet ovat aina erovuoroisia. Erovuoroinen voidaan valita uudestaan.
Hallitus 05/2018 – 04/2019:

Lausala Raimo (pj)
Holvikivi Johanna (vpj)
Haaparinne Karri
Helander Milla
Karenius Leila
Uusi-Pantti Marjo

Tom Hynninen (kunniapuheenjohtaja)
Eino Kalpala (kunniajäsen)

Koulun johtokuntana toimii hallitus täydennettynä opettajakunnan ja muun henkilökunnan jäsenellä sekä oppilaskunnan hallituksen pj:llä ja he ovat lv 2017-18:
Meri Katainen (opettajakunnan edustaja)
Miika Käpymäki (muun hlökunnan edustaja)
Jaakko Ingraeus (oppilaskunnan hallituksen pj)

Ota yhteyttä: maarit.paldanius@lauttasaarenyhteiskoulu.fi

Puhelin: 09 6841 2725

 

 

Kulkuyhteydet

Koululle pääsee metrolla. Lähin pysäkki on Koivusaaren asema, josta voi jatkaa Isokaarta pitkin koululle. Myös Lauttasaaren asemalta pääsee kävellen koululle. Tarkempaa tietoa linjojen reiteistä on HSL:n sivuilla

Lähimmäksi koulua ajaa bussi 20X, Kampin terminaalista laiturilta 43. Koulua lähimmän pysäkin nimi on Takaniementie, josta koululle jatketaan eteenpäin bussin kulkusuuntaan.

Liikuntahallin rakennustyömaan vuosi kulku kouluun tapahtuu takapihan kautta.